Relacje z imprez KT 32 w 2017 roku.

Uwagi wstępne.

1.W czasie każdej wycieczki, krótszej czy dłuższej, autokarowej czy pieszej, przewodnicy zawsze prowadzą komentarz krajoznawczy dotyczący zabytków w szerokim pojęciu, dotyczący historii czy też komentarz dotyczący przyrody, czyli różnych form ochrony przyrody, występowania spotykanych obiektów przyrodniczych.

2.Zawsze są podane ilości punktów, które można zdobyć w czasie danej wycieczki do poszczególnych odznak ustanowionych przez różne jednostki PTTK, czyli Górska Odznaka Turystyczna, Odznaka Turystyki Pieszej, Turysta Przyrodnik, Odznaka Krajoznawcza, Odznaka Fotografii Krajoznawczej lub inna.

3.Na stronie www.foto.pttk.rzeszow.pl, można oglądać zdjęcia z niektórych wycieczek, oczywiście wtedy, kiedy ktoPrywatne Muzeum Kultury Materialnej Wsi Podkarpackiej „Potoki” Augustyna Rybki je robi. Dlatego zachęcamy, w imieniu Zarządu KT 32, do fotografowania, potem do wysłania zdjęć do kol. Andrzeja Wesołego, prezesa Zarządu KT32, na adres wycieczki@pttkrzeszow.pl, który umieści je na w/w stronie. Mile widziane są zdjęcia z podpisami co przedstawiają.

Gdyby ktoś chciał, to zapraszamy do pisania relacji z imprez, zostaną tutaj umieszczone, z podaniem nazwiska autorki lub autora (może być więcej osób).

9.Droga krzyżowa w Klimkówce, 8.04.2017 (sobota).

Zapoczątkowane ponad 10 lat temu, coroczne nabożeństwo drogi krzyżowej. w sobote przed niedzielą palmową, odbyła się również w bieżącym roku, tym razem w Klimkówce koło Rymanowa. Z Koła Terenowego nr 32 wyjechało 102 osoby, do których dołączyły 42 osoby z Dynowa, na czele z kol. Józefą. Zgodnie z programem, po dojechaniu do Klimkówki, w miejscowym zabytkowym kościele pw. św. Michała Archanioła, ks. Paweł, wikary z parafii Godowej, uczestnik nabożeństwa, odprawił mszę św. Po mszy św. ks. proboszcz z Klimkówki, opowiedział historię świątyni parafialnej, omówił też dzieje kościółka pw. Znalezienia Krzyża Świętego, do którego prowadzi droga krzyżowa. Nabożeństwo drogi krzyżowej poprowadził ks. Paweł. Po zakończeniu nabożeństwa, część grupy przeszła "górami" do Iwonicza Zdroju, część wróciła do Klimkówki, skąd autokarem przejechała również do Iwonicza Zdroju. Po spacerze po Iwoniczu, uczestnicy wyruszyli do Rzeszowa. Grupa dynowska pojechała autokarem do Rymanowa Zdroju. Ilość uczestników świadczy o tym, że jest zainteresowanie tego typu wyjazdami, stąd w przyszłym roku też zostanie zorganizowana podobna pielgrzymka. Należy podkreślić życzliwość ks. proboszcza z Klimkówki, za udostępnienie kościoła, za poświęcenie czasu pielgrzymom.

8."Wokół komina": Chotyniec - Wólka Żmijowska ", 2.04.2017 (niedziela).

Nowy cykl wycieczek. Poniżej relacja, sporządzona przez kol. Renatę Ferenc-Pupek, która prowadziła wycieczkę wspólnie z kol. Mateuszem Lenartem.

2 kwietnia br. odbyła się kolejna już wycieczka z cyklu :" Wokół komina", tym razem w przygranicznych rejonach woj. podkarpackiego. 45 uczestników rozpoczęło piękny i słoneczny, niedzielny poranek wizytą w cerkwi o randze obiektu UNESCO w Chotyńcu. "Koronkowa robota" ciesielska z początku XVII wieku wszystkim zapierała dech w piersiach ( nawet tym, będącym tu po raz kolejny), a niezmordowany kościelny, pan Izydor Kaczmar wspominał czas remontu po odzyskaniu świątyni przez grekokatolików.

Z Chotyńca ruszyliśmy do leżących tuż przy granicy PL-UA Wielkich Oczu - dawnego miasta o siedemnastowiecznym rodowodzie. A tam .... wielka życzliwość mieszkańców i niespodziewane dla przygodnego turysty (a jak twierdzą lokalesi, coraz więcej takich, zwłaszcza na szlaku Green Velo) bogactwo obiektów:

1/ kościół podominikański pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św.Andrzeja Apostoła (XVII w.), będący równocześnie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych. Niestety cudowny obraz MB Wielkoockiej był zasłonięty, ze względu na okres Wielkiego Postu, ale przemiły pan kościelny podarował grupie obrazki z wizerunkiem tegoż;

2/ dawna synagoga z 1910 r. ( dziś biblioteka, której wnętrze wraz z niewielką Izbą Pamięci poświęconą Izraelitom udostępniła nam, pomimo dnia wolnego od pracy jej szefowa, pani Irena Litwińska) oraz kirkut.Obiekt projektował bardzo znany w ówczesnych czasach architekt Jan Sas-Zubrzycki;

3/ cerkiew grekokatolicka pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z 1925 r., zbudowana w technologii muru pruskiego, która szczęśliwie doczekała się remontu - po jego ukończeniu na pewno tu wrócimy;

4/ dawny kasztel obronny - dziś siedziba władz gminy Wielkie Oczy.

Po zwiedzeniu ww. obiektów i spaceru po dawnym wielkoockim rynku ruszyliśmy w kierunku Żmijowisk (krótki postój na foto pod cerkwią grekokatolicką pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy z 1770 r. Spotkaliśmy tu bocianie zwiastuny wiosny i "całuśne drzewa", oblepione wprost jemiołą, i dalej do Wólki Żmijowskiej - najmniejszej miejscowości w tej gminie. Było nas więcej niż stałych mieszkańców, jest ich tu bowiem mniej niż 30.

Znowu oglądamy nieczynną (niestety) od 1947 roku świątynię (z 1894r., pw. Narodzenia NMP), po czym Mateusz zabiera grupę na przejście piesze do cudownej, śródleśnej kapliczki na tzw. Płomieniu i dalej do Majdanu Lipowieckiego.

Zaczynam odwrót, ale fani fotografii nie przepuszczają rodzinnej miejscowości abp Mieczysława Mokrzyckiego ( obecnie abp lwowski, wcześniej sekretarz Ojca św. Jana Pawła II) i dwóch drewnianych świątyń zlokalizowanych w centrum Łukawca : modrzewiowego kościoła pw. Trzech Króli (1756 r., obok ciekawe rozwiązanie dla zamontowania dzwonów - konary dębu) oraz cerkwi prosto z bajki, z 1701 roku, pw. św. Dymitra Męczennika, otoczonej pomnikowym starodrzewem.

Poganiani telefonami Prezesa Koła Łowieckiego "Łoś" z Nowej Grobli, Romana Ferenca, pędzimy na grilla i ... myśliwski bigos - dzieło pani Jadzi, a fundacja Andrzeja Prezesa Wesół(ego):).

Pojadłszy i posłuchawszy o gospodarce łowieckiej kończymy wspólną fotą i wracamy do Rzeszowa.

Dziękując Bogu za piękną słoneczną pogodę, a uczestnikom za zdyscyplinowanie, dobry nastrój oraz fotograficzno-turystyczne zacięcie, polecamy się na przyszłość - przewodnicki duet : Renka Ferenc i Mateusz Lenart.

7.Powitanie wiosny, Leśna Wola, 25.03.2017 (sobota).

Kolejne powitanie wiosny organizowane przez Koło Terenowe nr 32, Tym razem uczestnicy, a było wszystkich 510 osób, czyli dzieci i młodziezy, wychowawców, rodziców, organizatorów i przewodników. Został pobity rekord, jeśli chodzi o liczbę uczestników. Całą logistykę przedsięwzięcia przygotował kol. Andrzej Wesół, pomagał mu kol. Łukasz Kuczmarz. Miejsce zakończenia imprezy, czyli Stadnina Koni w Lenej Woli, w pełni umożliwił pobyt tak dużej liczby osób, przygotowanie pieczonej kiełbasy, herbaty. Przewodnicy prowadzili grupy uczestników różnymi drogami i ścieżkami, do bazy w Leśnej Woli przychodzili o różnym czasie Specjalną grupę stanowili rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, a nazywała się "Mama, tata i ja". Byli to najmłodsi uczestnicy. Idąc do Leśnej Woli, zdobywali punkty do odznaki "Tropiciel Przyrody", a prowadzili grupę kol. kol. Dorota Michnia i Adama Skiba. Inne grupy pochodziły z następujących szkół: SP Babica, SP Nienadówka, SP Pstrągowa, SP Pustynia, SP 10 z Jarosławia, oraz szkół podstawowych z Rzeszowa nr: 6, 10, 14, 16, 17, 27. Była także grupa z Gimnazjum nr 11 z Rzeszowa, oraz młodzież MDK Rzeszów. W czasie pobytu na terenie ośrodka, uczestnicy jeździli konno, jeździli na bryczce. Pod koniec pobytu, zostały rozlosowane nagrody (wygrywał co trzeci uczestnik), natomiast wszytkie grupy, które wykonały marzannę, otrzymały w nagrodę piłkę (nożną, do siatkówki lub do koszykówki). Nagrody zostały ufundowane przez firmę "Dekathlon" z Rzeszowa, Koło Terenowe nr 32 oraz Oddział PTTK Rzeszów. Cały czas były robione zdjecia przez kol. kol. Kazimierza Czekaja, Gabriela Ziewca, Zbigniewa Sewerniaka. Bedzie je można oglądać na stronie Oddziału PTTK w Rzeszowie, wybierając zakładkę Galerie. Cały czas potwierdzano punkty do odznak OTP, Turysta Przyrodnik, Tropiciel Przyrody oraz Siedmiomilowe Buty. Dużo osób kupiło nowe książeczki. Poniższa tabela przedstawia "obowiązki" osób z obsługi w czasie pobytu w Leśnej Woli.

Cesarz Marcin: boiska - gry i zabawy

Loegler Daniel: boiska - gry i zabawy

Wiech Michał: boiska - gry i zabawy

Frodyma Amelia: bryczki

Misiąg Przemek: bryczki

Ziewiec Gabriel: bryczki

Czekaj Kazimierz: fotograf

Sewerniak Zbyszek: fotograf

Dziedzic Irena: grill

Kamerduła Jadzia: grill

Pleśniak Zofia: grill

Podsiadło Barbara: grill

Stegińska Mariola: grill

Lidwin Agata: jazda konna

Mularz-Dobrowolska Monika: jazda konna

Wiech Teresa: jazda konna

Gałązka Tadeusz: książeczki

Hałoń Dominik - praktykant: książeczki

Latusek Marek: książeczki

Polański Stanisław: książeczki

Rak Gosia- praktykantka: książeczki

Smoleń Anna: książeczki

Michnia Dorota: Mama Tata i ja

Skiba Adam: Mama Tata i ja

Tyszczuk Barbara: Mama Tata i ja

Kuczmarz Łukasz: mikrofon, książeczki

Wesół Andrzej: komandor - wolny strzelec :-)

Mrózek Ala: swoja klasa.

Pogoda dopisała, nie było deszczu, co też było bardzo ważne dla uczestników. Również pracownicy ośrodka w Leśnej Woli postarali się, by wszyscy byli zadowoleni z pobytu na ich terenie..

6."Od kropki do kropki"- Etap 1, Stróże - Szymbark, 12.03.2017 (niedziela).

Monika Dobrowolska-Mularz zaproponowała wędrówkę zielonym szlakiem im. Wincentego Pola Stróże - Krynica. W ramach tego projektu, pierwsza wycieczka przebiegała ze Stróż do Szymbarku, a poprowadziła ją właśnie kol. Monika.. Uczestniczyło 48 osób. Z Rzeszowa, przez Tarnów, Ciężkowice grupa przyjechała do Stróż, gdzie w miejscowym Skansenie Pszczelarsklim, w Bartnej Chacie, uczestnicy skonsumowali zamówione wcześniej dania (żurek, pierogi). Wiele osób dokonało zakupu prroduktów pszczelarskich w miejscowym sklepie, zobaczyli zwierzęta w tamtejszym Mini ZOO (kucyki, konie, ptactwo domowe). Wędrówka piesza zaczęła sie w Stróżach, by przez Zieloną Górę, Maślaną Górę i Jelenią Górę, dojść do Szymbarku. Będąc na Maślanej Górze, część osób zeszła do Beskidzkiego Morskiego Oka, osuwiskowego jeziora. Pierwsza wzmianka o jego powstaniu pochodzi z 1784 r. Ponowne obsunięcie nastąpiło w 1913 r., a ostatnie w 1974 r. Po dojściu do Szymbarku, autokar wyruszył w kierunku Rzeszowa. Wycieczka udana, II etap tego cyklu planowany jest na 7.05.2017 r.

5.Okolice Błażowej, 12.02.2017 (niedziela).

Wycieczka z wykorzystaniem publicznej komunikacji autobusowej. Autobusem dojechano do Błażowej potem przez Wilczak Błażowski do Czerwonek, skąd autobusem do Rzeszowa. Po drodze zwiedzano Prywatne Muzeum Kultury Materialnej Wsi Podkarpackiej „Potoki” Augustyna Rybki, ze względu na mróz, tylko z zewnątrz. Uczestniczyło 48 osób, w tym kilkoro dzieci. Pod koniec wędrówki, grupa zatrzymała się w Borku Nowym, gdzie Dagmara Wichłacz-Głowacka, właścicielka hodowli stadniny koni i hotelu dla psów "Affectus", opowiedziała ciekawostki dot. koni i psów. Wycieczka liczna i udana. Prowadziła ją kol. Monika Mularz- Dobrowolska, młoda przewodniczka.

4.XXVI "Lasowiak", 5.02.2017 (niedziela).

Tak to jest, kolejne lata mijają, śp. kol. Andrzej Kuś zainicjował Lasowiak (marsz pieszy lub bieg narciarski, zależało to od warunków śnieżnych). W tym roku została zmieniona trasa, nie z Sokołowa do Głogowa, ale z Bud Głogowskich do Bratkowic. Uczestniczyło 25 osób, w tym córka Andrzeja Justyna z mężem. Warunki śnieżne spowodowały, że narciarze biegowi zostawili sprzęt w domu, razem z innymi przeszli trasę na piechotę. Na początku, obok leniczówki w Budach, kol. Andrzej Wesół, prezes KT32, przywitał wszystkich, i pod "dowództwem" kol. Stanisława Polańskiego, grupa wyruszyła na trasę. Pierwszy odcinek przebiegał po ścieżce przyrodniczej, wyznaczonej na obszarze NATURA 2000, w ramach Centrum Caritas Diecezji Rzeszowskiej, znajdującego sie w Budach Głogowskich. Stąd co pewien czas można było zobaczyć specjalne tablice opisujące las, czyli rośliny, zwierzęta, ekosystemy. Pod koniec wędrówki, już w poblizu Bratkowic, trasa prowadziła po innej ścieżce przyrodniczej, nazwanej "Ścieżka przyrodnicza w Bratkowicach", opisanej w terenie podobnie jak ta pierwsza. Wreszcie trzecia częścią wędrówki było ognisko. Kol. Andrzej poprosił kilka osób, by podzieliły sie wspomnieniami o kol. Andrzeju, uhonorował nagrodą najmłodszego uczestnika, jak również, wybrane losowo inne 3 osoby. Nalezy dodać, że kol. Tadeusz Gałązka, razem z żona Majką, przywieźli drewno na ognisko, i co najważniejsze rozpalili go. Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić na kolejnego Lasowaika w przyszłym roku.

3.Zimowe przejcie Czerwonych Wierchów, 22.01.2017 (niedziela).

Nie dosyć, że zima, to jeszcze Czerwone Wierchy, w dodatku w czasie ok. 5 godz., przy wysokosciach 200-220 m n.p.m., a przewyższenia nie przekraczające 20 m. Uczestniczyło 29 osób. Kto czyta tą relację, to niech poszuka Pasmo Czerwonych Wierchów, dla ułatwienia: między Kolbuszową a Mielcem. Widać, że takie same nazwy mogą określać różne miejsca. Wycieczka sie odbyła, raków nie trzeba było używać. Na koniec pieczone kiełbaski, herbata.

2.Okolice Rakszawy, 15.01.2017 (niedziela).

Wycieczka piesza, wyjazd z Rzeszowa i powrót, z wykorzystaniem komunikacji publicznej (PKS, MPK). Wycieczkę na trasie Rakszawa Potoki - Medynia Głogowska, w której uczestniczyło 14 osób, zaplanował i prowadził Przodownik Turystyki Pieszej, kol. Tadeusz Gałązka. Trasa wycieczki liczyła 15 km, pogoda dopisała, nie było mrozu, dużo białego puchu pod nogami, ale również na drzewach, stąd urokliwe widoki i krajobrazy. Jak było, można zobaczyć zdjęcia w galerii na stronie naszego Oddziału: www.pttk.rzeszow.pl. Zakończenie wycieczki miało miejsce w karczmie na terenie Skansenu Garncarskiego w Medyni Głogowskiej.

1.Spotkanie opłatkowe 4.01.2016 (środa).

Tradycyjnie, spotkanie opłatkowe organizowane przez Koło Terenowe nr 32 i Koło Przewodników, przy naszym Oddziale PTTK, rozpoczyna działalnoć obu jednostek. Tym razem uczestniczyło 49 osób. Spotkanie rozpoczęli kol. kol. Witold Haspel - prezes Koła Przewodników, Łukasz Kuczmarz - członek Zarządu Koła Przewodników, oraz Andrzej Wesół - Prezes Koła Terenowego nr 32. Dużo osób przyniosło własne wypieki, które uzupełniły smakołyki zakupione na tą okazję. Oprawę muzyczną zapewnił kol. Wacław Wałach, który akompaniował na gitarze, podczas śpiewu wywietlanych na ekranie kolęd.